"Elhervad" a Százszorszép

Ez év július 1-jétől megszüntetik a Százszorszép óvodát.
Botrányba torkollt a városi közgyűlés, miután a képviselők 15 igennel és 10 nemmel elfogadták az intézkedési tervben foglaltakat: így ez év július 1-jétől megszüntetik a Százszorszép óvodát, az Acélgyári úti óvoda pedig kisebb helyen, kevesebb csoporttal működik tovább a következő nevelési évtől.

Már a közgyűlés kezdete is eltért a szokásostól, ugyanis a Százszorszép óvodába járó gyermekek - szüleik, pedagógusaik kíséretében - érkeztek a salgótarjáni városházához, transzparensekkel, kis zászlókkal a kezükben. A városháza előtti téren adták át Puszta Béla polgármesternek azt a 2626 aláírást tartalmazó petíciót, amelyben az óvodájuk bezárása ellen tiltakoztak a szülők.

A városháza nagytermében a Százszorszép óvodásai minden képviselőnek egy kis zászlót nyújtottak át, amelyen ez állt: „Ha a képviselők szeretik a szépet, miért nem szeretik a Százszorszépet?"

Miután a polgármester engedélyezte, a szülők nevében dr. Petercsák Zsolt szólt egy pár szót a képviselőkhöz, s egyebek mellett elmondta: itt nem csupán egyéni érdekek és indulatok vezérelte akcióról van szó: megmozdulásuk a Salgótarján jövőjét maximálisan szem előtt tartó szavazópolgárok demokratikus véleménynyilvánítása.

A közgyűlés során számos módosító indítványra tettek javaslatot a város képviselői, így például Losonczi Tamás indítványa arra vonatkozott, hogy az intézkedési tervben ne nevesítsék, hogy melyik óvoda bezárásáról döntenek. Ezt a javaslatot Óvári Péter címzetes főjegyző azzal az indokkal nem támogatta, hogy az egy hónappal csak elodázná a döntést és bizonytalanságot teremtene. A közgyűlés viszont 11 igen, 13 nem szavazattal és egy tartózkodással majdnem az indítvány mellett döntött. A Fidesz-frakció a közgyűlés kezdete előtt a polgármesternek átadott 2626 aláírásra hivatkozva akarta a Százszorszépre vonatkozó döntést elnapoltatni, de az ő indítványuk sem járt sikerrel. A Hétszínvirág óvodával kapcsolatban Oláh Lajos képviselő is benyújtott egy módosító indítványt, amelyben a tervezett hárommal ellentétben négy óvodai csoport indítását javasolta ez év őszétől. A benyújtott módosító indítványt szintén nem szavazta meg a közgyűlés. Óvári Péter, mint az intézkedési terv előterjesztője úgy fogalmazott: a költségvetés működésének feltétele az intézkedési terv, ezért azt az eredeti formában kell elfogadni és végrehajtani.

A botrány akkor kezdődött, amikor a közgyűlés elfogadta az intézkedési tervet, azaz döntött: bezárják a Százszorszépet. Az egyik szülő, Tomka István engedélyt kapott a döntés utáni felszólalásra, s így fogalmazott: "tegnap egy transzparenssel vonultam fel, rajta a felirattal: ha kell százszor mondom el, a gyermekeim a Százszorszépben nőnek fel." Az elkeseredett szülő valóban százszor kívánta ezt elmondani, hogy mindenki megértse, mígnem kivezették a teremből. Elszántsága egy-két szülőt, pedagógust sírásra, míg másokat hangoskodásra ösztönzött. Néhány roma szülő - az Acélgyári úti óvoda védelmében - olyan mértékben felemelte hangját, s olyan megjegyzéseket tettek a képviselőkre, a városvezetésre, hogy az ülést nem lehetett tovább folytatni, így a polgármester szünetet rendelt el.

Az intézkedési tervhez szorosan kapcsolódó költségvetés szintén hatalmas vitát kavart. A tárgyalása során ismét szóba kerültek az önkormányzati cégek, s azok hatékonysága, gazdaságossága. A városvezetés nevében - mások mellett - Kovácsné Czene Csilla is elmondta: a költségvetés igenis biztosítja a fejlődés, a továbbjutás lehetőségét. Az ellenzék részéről többször is elhangzott: válságban van a város. Tatár Csaba úgy fogalmazott: Salgótarján a létminimumon él, az emberek elkeseredettek, s ennek tudható be, hogy túlreagálnak dolgokat.

- A 18 százalékos munkanélküliségi ráta rámutat, hogy a jövőre nézve a munkahelyteremtés lenne az elsődleges feladat - hangsúlyozta a politikus.
Nógrád Megyei Hírlap