Beköszöntött a pollenszezon: elő a zsebkendőt!

"Az allergia ma már népbetegség. Évről évre több az allergiás megbetegedés, amely egyrészt örökölhető...

Az allergia ma már népbetegség. Évről évre több az allergiás megbetegedés, amely egyrészt örökölhető, másrészt pedig a környezeti ártalmak miatt alakul ki. Számos gyógyszer és egyéb készítmény van, amely a tüneteket nagyon jól csillapítja, de "csodaszert" - amely végleg megszüntetné az allergiát - még nem találtak fel."

"Ha már allergiások lettünk, akkor nem árt, ha tisztában vagyunk vele, hogy mire is? A szakrendelőkben – orvosi beutalóval – van lehetőségünk arra, hogy egy teszt segítségével megtudjuk mire is vagyunk allergiások. A bőr felszíne alá kis tűvel bejuttatott cseppek néhány perc múlva a bőr kipirosodásával és viszketéssel jelzik, hogy azzal az anyaggal szemben allergiások vagyunk (vagy sem). A beavatkozás összesen nem tart tovább, mint fél óra. A szakemberek egy kis „műszer” segítségével megmérik, hogy milyen nagyságú területen pirosodott be a bőrünk felszíne a beavatkozás után. Ebből azt is meg lehet állapítani, hogy az egyén „mennyire” allergiás az adott anyaggal szemben. Gyógyszeres kezeléssel – antihisztaminokkal – a tünetek csillapíthatók, de az allergént, amelyre a szervezet reagált nem árt elkerülni.

A pollenszezont viszont nem lehet kikerülni, hiszen minden évben virágba borulnak a fák. Idén a vártnál később indult be a pollenszezon, de már virágzik a mogyoró, nyír, kőris, juhar, éger, fűz és a dísznövényként ültetett ciprusfélék is allergiás tüneteket okozhatnak. Májustól a tölgy, a csalán, a rozs, az útifű, a hárs, a dió, a platán, a lórom és a fenyő is virágzik. A pázsitfűfélék pedig akár novemberig is okozhatnak allergiát. A libatopfélék júniusban kezdenek virágozni, ugyanúgy, mint a kender. Júliusban pedig a „közellenség”, a parlagfű is kellemetlen tüneteket okozhat, úgy november elejéig."

(Forrás: www.nmedia.hu)