Innovatív fejlesztések a Kaposvári Campuson
A Kaposvári Campuson összesen 4, 2 milliárd forintból folynak fejlesztések, melyeket világszinten is elismer a szakma. A növénytermesztés, az állattenyésztés és a klímavédelem van a fókuszban. A Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ pályázata által valósult meg a projektsorozat, amely eddig kevesek által kutatott területeket ölel fel.
A világ szeme a Kaposvári Campuson, hiszen rengeteg innovatív fejlesztés fűződik az intézmény nevéhez a közelmúltból: hívta fel a figyelmet a teljesítményre az agrarinform.hu. A világon először sikerült élő szarvasmarhából leszívott petesejttel létrehozni mesterséges körülmények közt utódokat, amelyek az átültetést követően másik tehén méhében nőttek.
Teheneket is vizsgálnak
Az állattenyésztés területén is sikeres kísérletek zajlanak a Campuson belül: a Szarvasmarha Teljesítmény-vizsgáló Állomáson egy innovatív, automatizált takarmány-felvétel mérőállomást telepítettek, melynek segítségével könnyebb megetetni egyszerre az állatokat. A professzionálisabb táplálkozást igénylő egyedeket is ideértve.
Megvalósult fejlesztés a Kiskérődző Teljesítmény-vizsgáló Laboratórium is, melyben a tenyészkosok teljesítményét vizsgálhatják megfelelő körülmények közt anélkül, hogy a kosok sérülnének. Emellett új tyúk genotípus nemesítésén dolgoznak a Campus Ökológia baromfi teljesítményvizsgáló laboratóriumában, az In ovo laborban pedig a tojásból frissen kikelt madaraknak biztosítanak extra tápanyagot. Nyúl etológiai laboratórium is épült a fejlesztési projektnek köszönhetően. Az épületek egy részére napelemeket telepítettek, és külön hangsúlyt fektettek a környezettudatos megoldások használatára.
M. A.