Kaposvár - Segély helyett munkát adnának a somogyi polgármesterek
Sürgető feladat a szociális segélyezési rendszer átalakítása – szorgalmazza seregnyi politikus, polgármester és gazdasági szakember. Elfolyó milliárdok, egyik hónapról a másikra tengődő családok, kilátástalan sorsú segélyezettek; égető társadalmi problémákra keresik az orvosságot a kutatók is.
Az ivádi polgármester nemrég vitaanyagot dolgozott ki, amelyet az összes hazai önkormányzatnak elküldtek. A demokrata fórum is támogatja a kezdeményezést, javaslatcsomagukat öt pontba sűrítették. Az Észak-somogyi települések közül a kisbárapáti, a somi és a tengődi polgármester nem kapta meg az MDF levelét. Kiss Jánosné, Kisbárapáti polgármestere több forrásból úgy értesült: folyamatban van a kezdeményezés, amely munkavállalásra ösztönöz. Vagyis munkához kötné a segély kifizetését az aktív korú munkaképes lakosságnál.
– A szociális törvény megérett az átalakításra, feltétlenül tenni kell valamit – magyarázta Lenkey Tibor somi polgármester. – Támogatom a kezdeményezést, de előfordulhat például, hogy az önkormányzat nem tud munkát adni. Ezért sem lehet a segély kifizetését mindig munkához kötni. Nem értek egyet azokkal a polgármesterekkel, akik drasztikusan kimondták: ha nem végez valaki közmunkát, akkor segélyt sem kap. Igaz: az sem tartható, hogy valaki nem megy el dolgozni és segélyből akar megélni.
Lakos János tengődi polgármester ismeri az ivádi polgármester módosító javaslatával. Azt mondta: egyetért azzal, hogy csak az kapjon segélyt, aki rászorult, de szellemi, vagy fizikai állapota miatt nem képes munkavégzésre.
– Az MDF az ország 3200 polgármesterének küldött levelet – mondta Herényi Károly frakcióvezető. – Megírtuk törvény-módosító javaslatunkat, amit társadalmi vitára bocsátunk. Több százan válaszoltak már támogatólag.
– A jelenlegi rendszer rossz – állította Ádám László hetesi polgármester. Szerinte az életerős, munkaképes nőknek és férfiaknak munkát kell kapniuk a községekben. Ennek fejében pedig tisztességes fizetés jár nekik. – Ideje kilépni az ál-támogatási rendszerből, ahol a családoknak csupán álságosan kifizetett fillérek jutnak – mondta. – Nyűglődés helyett a közmunkaprogram tovább fejlesztésén kell gondolkodni. Hatékony átalakítása áttörést hozhat. A hetesi polgármester utalt rá; arra kell törekedni, hogy minél több embernek legyen rövidebb-hosszabb ideig tartó elfoglaltsága. Rengeteg a kínálkozó lehetőség: az utcák és terek tisztításától a vízelvezető árkok rendbetételéig, s a faluszépítésig sok-sok feladat felmerülhet.
Balatonfenyvesen az érvényben lévő jogszabályok értelmében fizetnek segélyt az arra jogosult személyeknek, azt nem kötik egyéb feltételekhez, munkavégzéshez. Most is dolgoznak a községházán rendszeres segélyben részesülő ellátottak.
– Nem tartom célravezetőnek, hogy szociálpolitikai kérdésből pártpolitikai üggyé lépjen elő a segélyezés – mondta Lombár Gábor polgármester. Hozzátette: azon is el kellene gondolkodni, hogy amennyiben munkához köthetővé válna a segélyezés, vajon tudnának-e az önkormányzatok éven át munkát biztosítani az egyre bővülő rétegnek.
Nemesdéd polgármestere, Halászi Attiláné úgy látja, hogy csak törvényi módosítással lehetne változtatni a helyzeten. Bertók László, Vése polgármestere is hallott már a kezdeményezésről. Szerinte jobban meg kellene nézni, hogy kiknek járjanak a juttatások. – A segély az segély, benne van a nevében, hogy csak az kapja, aki tényleg rászorul – mondta. – Az a baj, hogy ha a segélykérő megfelel a jogszabályi követelményeknek, feltételeknek, automatikusan megkapja a juttatást, s így nem ad nekünk lehetőséget az egyéni mérlegelésre. Aki például rendkívüli segélyt kér tőlünk, felajánljuk neki a megfelelő ellenértékű munkát. Ha tényleg rászoruló, elvállalja. Aki pedig nem, ebből is látszik, hogy dolgozni nem szeret, csak a pénz kellene neki.
Elfolyó milliárdok, egyik hónapról a másikra tengődő családok, kilátástalan sorsú segélyezettek; fotóillusztráció: Lang Róbert
Legyen becsülete és értéke a munkának – hangsúlyozta Rózsás Gyula kaposújlaki polgármester. – Ne említsék egy lapon azt, aki folyton csak a kiskapukat keresi, míg más tisztességgel elvégzi a rá bízott feladatot. Okosan át kell gondolni a segélyezési rendszert, ezt maximálisan támogatom. Sűrűn hallani olyan esetekről, amikor a támogatásból élők fekete munkát vállalnak. S ekkor már könnyen előfordulhat, hogy többet kereshetnek azoknál, akik minimálbér körüli összegért robotolnak végig egy műszakot.
A polgármester ismeri az ivádi vitaanyag lényegét. Kiemelte: ahhoz, hogy a rendszer ne termelje újra a szegénységet, elengedhetetlen bizonyos szabályok bevezetése. Külön támogatja a családi pótlékhoz köthető elgondolást. Úgy vélte: sokan egyetérthetnek azzal a felvetéssel is, hogy bizonyos esetekben pénz helyett például közvetlenül tanszert, iskolaszert kapjon a rászoruló gyermek családja.
Forrás: www.sonline.hu
Szóljon hozzá fórumunkon: Kaposvár - Segély helyett munkát adnának a somogyi polgármesterek
Kaposvár linkajánló: kaposvarlink.mconet.biz
Képeslapküldő – Kaposvár: Küldjön képeslapot ismerősének!
A hír támogatója:
Weblap gyártás, Honlap készítés, Weblap menedzselés.
Pl.:Klíma DVD Hotel Autó Ingatlan Egészség Számítógép Kereső optimalizálás
Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: www.mconet.biz; www.mconet.hu