Kaposvári modell a válságkezelésben

Kaposváron is hallatták hangjukat a vállalkozók. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) rendezvényén felszólalt a város polgármestere is.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere köszöntő helyett az úgynevezett „Kaposvári modell"-t mutatta be. A 2008. szeptembere óta tartó program keretében a válság kezelésének egyedi útját választották. Nem leépítésekkel, hanem fejlesztésekkel igyekeztek elkerülni a munkahelyek megszűnését. Öt fő eleme van ennek a programnak. Az elsőben a foglalkoztatási helyzet stabilizálódása, vagy nem romlása volt a cél az előrehozott beruházásokkal. Két-három évvel korábban kezdtek el bizonyos projekteket a válság negatív hatásainak kiküszöbölése miatt. Ezzel megpróbálták megmenteni azokat a vállalkozásokat, melyek nem biztos, hogy túlélték volna a válságot. Pályázati pénzek megérkezésére sem vártak, mert jelenleg lassú az elbírálás. Van olyan sikeres pályázatuk, aminek a támogatási szerződését 2008. óta nem sikerült aláírniuk. Iszonyúnak nevezte a közbeszerzési törvényt, mivel az nem ad lehetőséget a munkák helyi vállalkozók által történő elvégzéséhez.


Másodikként említette a foglalkoztatási és munkahely megőrzési keret létrehozását, mely hatásaként 285 munkahely maradt meg. Az önkormányzat ebben a projektben a bérköltség terheinek egy részét vállalta át a vállalkozásoktól. Mintegy 70 millió forintnyi iparűzési adót engedtek el a kisvállalkozásoknak, a nagyoknak pedig fizetési halasztás, illetve részletfizetés lehetőségét biztosították. A program utolsó elemeként szervezett közmunkaprogramot indítottak, melyben több mint hatszázan dolgoznak. A válságkezelés kaposvári modellje eredményes volt eddig, hiszen az országos munkanélküliségnél mintegy 10%-kal alacsonyabb városukban a ráta. Szita Károly a program folytatásában látja a válságból kivezető utat, azt az elvonások ellenére sem áll szándékukban befejezni.

Kraft Róbert
Somogy Megye Online