Nem kell só a Rábába

"A magyar hatóságok előtt értesülésünk szerint korábban is ismert volt a Rába sóterhelése, mert a geotermikus erőmű bemutatta engedélyeit a magyar környezetvédelmi hatóságoknak.
Az ausztriai Jennersdorfból származó dokumentumok szerint egy stájerországi geotermikus hőerőmű naponta 71 tonna sóvegyülettel terhelte meg a Feisitz patakot, amely a Lapincs folyóba torkollik Ausztria területén, a Lapincs pedig a Rábába ömlik Szentgotthárd térségében – adta hírül lapunk.

Információink szerint a fürstenfeldi geotermikus erőmű a stájer tartományi kormányzat engedélyével enged a patakba másodpercenként tizenöt liter magas sótartalmú lehűlt termálvizet. Az engedély kiadásának jogosságát a patak alsóbb folyásánál fekvő burgenlandi tartomány hatóságai is kifogásolták. Jogvitában állnak emiatt a stájer tartományi kormányzattal, ügyüket Bécsben, a környezetvédelmi minisztérium is vizsgálja. Birtokunkba jutott dokumentumainkból kitűnik, hogy egy burgenlandi horgászegyesület kártérítési pert készít elő a Lapincson bekövetkezett, szerintük katasztrofális halpusztulás miatt.

A sóterhelés a környezetszennyezés második forrása, mivel a Rába ausztriai szakaszán termelő bőrgyárak közismerten naftalin-diszulfonáttal szennyezik a vasi folyót, amelynek felszínén időnként kemény hab képződik.

Jelenleg ez nem látható, mert a karácsonyi és a nyári gyárleállások idején egy időre leáll a Rába szennyezése. Az utolsó hőerőműtől származó sószennyezés az erőmű igazgatója szerint áprilisban történt, amelynek az a magyarázata, hogy az erőmű télen fűt. Lapunk adatai szerint 1984-ben, még a bőrgyárak megépítése előtt 40 milligramm (mg) nátriumot, 2002-ben 100 mg nátriumot, 2004-ben pedig 60 mg nátriumot tartalmazott a Rába egy liternyi vize. "

(Forrás: www.somogyihirlap.hu)