Egész télen nyitva Sió-zsilip

A Balaton magas vízállása miatt várhatóan jövő tavaszig nyitva marad a Sió-zsilip. Téli vízeresztés történt már 2006-ban is, de hasonló vízügyi helyzet utoljára 1965-ben volt - közölte Pécseli Péter a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője.

Pécseli Péter elmondta: a Balaton vízszintje pénteken 121 centiméter volt, ami 11 centiméterrel haladja meg a maximális üzemeltetési vízszintet. Ennek ellenére nem lehet fokozni az vízleeresztés mértékét a csatorna medrének állapota, valamint a csatorna menti, jelenleg még mindig víz alatt fekvő termőterületek miatt. A Siófok belterületén haladó kerékpárút oldala mintegy 120 méternyi szakaszon leomlott pár hónapja. Tartani lehetett a további omlásától, de az a vízeresztés szükségessé vált fokozásakor sem következett be. Geológusok szerint stabil a kerékpárút. Az érintett szakasz egyelőre zárva van a forgalom elől.

Magas a Balaton vízállása, nyitva marad a Sió zsilipje

 

A Sió-zsilipen történő vízeresztés mértékét nem csak a Balaton magas vízszintje, hanem a csatorna alsóbb szakaszain beérkező folyók áradása is alapvetően befolyásolja. Egyebek mellett ezért sem lehetett a tó magas vízállása ellenére korábban fokozni a vízeresztést, és ezért olyan magas jelenleg is a Balaton vízszintje, hogy erős északi szél esetén elárasztja a délnyugati települések egyes partszakaszait a víz. A következő napokban kedvezően alakul a helyzet vízgazdálkodás szempontjából, hiszen a Sió alsóbb szakaszain megindult az apadás, és újabb jelentős csapadék sem várható - tette hozzá a vízügyi vezető.


Feltöltötte: Kraft Róbert
Somogy Megye Online