Enyészeté a termálvízkincs

Magyarország egyik legnagyobb természeti kincsére, a termálvízre sem tud fejlesztéseket, beruházásokat eszközölni nagyon sok somogyi település. Nemhogy új fürdők építésére, de a már meglévők felújítására sem jut pénz a folyamatos kormányzati elvonások miatt.

A falusi termálfürdők nagy részét bezárták, a működőképeseket megpróbálják bérbe adni az önkormányzatok. A nagyobb, városiak is komoly pénzhiánnyal küzdenek, így a nagyatádi és barcsi helyzete sem rózsás, a balatonszemesit bérbe adta az önkormányzat, a nagybajomi pedig bezárt. A folyamatos kormányzati elvonások és megszorító intézkedések miatt már a közétkeztetésre és az intézmények fenntartására is alig van pénzük az önkormányzatoknak, így a fürdőfejlesztés csak álom maradhat számukra. Ráadásul a pályázati lehetőségek is erősen korlátozottak, hiszen a 30%-os önerőt képtelenek biztosítani a települések. Vízforgató berendezés nélkül nem üzemelhetnek a medencék, megvásárolni azonban megfelelő források híján nem tudják azt a falvak önkormányzatai.
Tarany, Szulok és Babócsa is rendelkezik termálvízzel és fürdővel. Működni azonban egyik sem tud a szükséges anyagi eszközök hiánya miatt. Magyarországon közel kétszáz kistelepülésnek kellet lemondania termálvizes fürdőjéről az elmúlt években, mert képtelenek voltak megfinanszírozni azok működését, a megváltozott, szigorodó előírások szerinti felújítását.


Kraft Róbert
Somogy Megye Online